SDH Jílové u Prahy

Hoří-li Vám stodola či dům, zavolejte hasičům!

Ve středu 18.10.2017 byla naše hasičská schůzka trochu jiná než bývá. Asi to bylo proto, že máme už po podzimní soutěži a dostali jsme za odměnu zážitek. Sešli jsme se jako vždy u školy a společně jsme došli do parku za muzeum. Tam bylo hasičské auto a plošina s jílovskými hasiči. Ti nám ukazovali výbavu auta. Něco jsme znali už z tréninků a soutěží, ale byli tam i věci, které jsem viděla poprvé. Nejvíc mě zaujala kamerka (tzv. termovize), která se používá v zakouřených prostorech, aby se v nich hasiči lépe orientovali. Také nám vyprávěli, co se musí dělat v různých případech, když třeba zachraňují člověka z hořícího domu v horním patře (jaké používají proudnice a jich různé možnosti nastavení rozstřiku - to nám ukázali i prakticky s plošiny). Bylo to moc zajímavé a neuměla jsem si představit, kdybych tam byla já, co bych dělala. Na plošině, která tam byla jsme se také mohli vyvézt až nahoru a všichni si vyzkoušet ten pocit z výšky. Když si představím, že ještě všude hoří oheň tak vím, že práce hasiče je hodně náročná. Určitě se nám to všem líbilo a něco nového jsme se dozvěděli.
Vše je vidět na fotkách.

Zapsala Eliška Bartoňová 5.B.
Dne 7.10. 2017 se konaly hasičské závody: podzimní část hry Plamen v Jílovišti. Jedná se o branný závod se šesti stanovišti: střelba ze vzduchovky, přelézání lana, zdravověda, topografie, uzlování, hasičské a technické prostředky.
Sraz byl v 6.45 hod na jílovském náměstí,kde jsme se scházeli a vyčkávali na poslední opozdilce. Když už jsme byli všichni, tak jsme se vydali objednaným autobusem do Jíloviště. Bylo chladno a nevlídno, zatím nepršelo....
Kus cesty jsme museli dojít lesem. Když jsme došli na místo,nechtěli jsme riskovat, že budeme promoklí a bude nám chladno, a tak jsme si postavili stan. Poté jsme šli na nástup, kde jsme se dozvěděli, kdy naše družstva poběží. Po dlouhém čekání na nás přišla řada - nejdříve vyběhla přípravka, po ní mladší a nakonec my - nejstarší. Závod byl náročný, ale i zábavný. Když jsme doběhli do cíle, šli jsme se obléci, abychom neprochladli. Naštěstí se hned po našem příjezdu do Jíloviště počasí umoudřilo: přestalo pršet, nefoukal vítr a dokonce vykukovalo chvílemi i sluníčko. S pocitem únavy, plni zážitků a s medailemi na krku, jsme spokojeni my účastníci, ale i vedoucí (kteří s námi trénovali) odjížděli domů. Družstva mladších získala 2., 3., 10. a 13. místo z 25, starších se umístili na krásném 3. a 6. místě ze 17 startujících hlídek.

napsala : Veronika Křečková (člen hlídky starších, která obsadila 3.místo)

Fotky od Michaela Dymka zde:
Druhá říjnová sobota se pro mnoho mladých hasičů nesla v duchu soutěžení v Závodu požární všestrannosti. Na fotbalovém hřišti v nedaleké Libři se nás sešlo více než 200 ze 14 sborů. Úkolem pětičlenných hlídek v kategoriích přípravka, mladší a starší bylo proběhnout co nejrychleji vyznačenou trať a na 6 stanovištích se vyhnout trestným bodům. Čekala nás střelba ze vzduchovky, topografie, uzlování, zdravověda, přelézání lana, technické a hasební prostředky. Náš sbor reprezentovalo hned 6 družstev – 4 v kategorii mladších a 2 v kategorii starších. Mladší Jílováci se všichni umístili v první polovině a jedno družstvo si díky téměř bezchybnému výkonu (až na pár nesestřelených špalíčků) doběhlo pro stříbrnou medaili. Další družstva v této kategorii obsadila 5.,6. a 11. místo. Kategorie starších měla trať o cca 1 km delší, ale to nám v medailovém úspěchu nezabránilo. Jediné trestné body jedno z družstev nasbíralo opět jen na střelbě (sestřeleno 5 špalíčků z 15) a díky rychlému běhu si tak vysloužili opět 2. místo. Druhé družstvo v této kategorii si však nevedlo o moc hůř a ačkoliv bez medaile, odvedli pěkný výkon a odvezli si ceny a diplom za 8. místo. Ačkoliv nám počasí příliš nepřálo – bylo chladno a chvílemi velmi vydatně pršelo, hodnotíme letošní závod velmi dobře, těšíme se na jarní pokračování a doufáme v navázání našich medailových úspěchů.
Děkujeme za Vaší návštěvu a přejeme Vám hezký den.